מנהל אתר אין תגובות

דגשים לבטיחות בעבודה בתעשיות המתכת

 

מדי יום מתרחשות בישראל עשרות תאונות עבודה ההופכות את תחום הבטיחות והגהות במקום העבודה לאחד מהנושאים החשובים ביותר בכל מקום עבודה. על פי חוקי העבודה המונהגים במדינת ישראל, כל בית עסק יצרני בו מועסקים למעלה מ-50 עובדים ועובדות, מחויב בשכירת שירותיו של ממונה בטיחות בעבודה שבין יתר תפקידיו המקצועיים נכללים גם העברת הדרכות בטיחות לעובדים, תכנון ובנייה של תכנית בטיחות המותאמת לסוג הפעילות התעסוקתית במקום, תחקור תאונות עבודה, בניית תכנית למצבי חירום שונים ועוד.

 

בטיחות במקום העבודה מעוגנת בחוקי עבודה שונים וגם בתי עסק בהם אינם מועסקים מעל 50 עובדים, מחויבים בשכירת שירותיו של ממונה בטיחות לצרכי ביצוע ביקורות תקופתיות בכל הנוגע לתחום הבטיחות והגהות במקום העבודה, לרבות, בתי עסק ומפעלי ייצור בתחום תעשיות המתכת.

ממונה בטיחות בעבודה בתחום תעשיות המתכת

תחום תעשיות המתכת כולל בתוכו מגוון רחב של בתי עסק ומפעלי ייצור המאובזרים במגוון רחב של מכונות לתעשייה הכוללות בתוכן מסועים וכדומה. כמו כן, בתי עסק ומפעלי ייצור מאובזרים בסוגי כלים חמים וסוגים שונים של כלים מסוכנים שכל אחד מהם עלול להוות סכנה מוחשית במקרים של התרחשות תאונות עבודה. כפועל יוצא מכך, כל בעל עסק בתחום תעשיות המתכת מחויב לשכור את שירותיו של ממונה בטיחות בעבודה, גם במקרים והוא איננו מעסיק מעל 50 עובדים.

ממונה בטיחות במקום העבודה בתחום תעשיות המתכת, יכול להיות בעל תקפיד חיצוני או עובד מעובדי המקום וזאת בתנאי שהוא הוסמך וקיבל אישור מטעם משרד הכלכלה לכך שהוא יכול לשמש כממונה בטיחות במקום עבודתו. היקף העבודה של הממונה לבטיחות נקבע בין היתר בהתאם לרמת הסיכון, כאשר בין יתר תחומי האחריות עליהם הוא ממונה ניתן למצוא: מתן שירותי ייעוץ לבעל העסק בכל הנוגע ליישום נהלי בטיחות המעוגנים בחוקי העבודה השונים, גיבוש תכנית בטיחות וחירום, פיקוח על מערכות הבטיחות בהן מאובזר בית העסק (כגון: מערכות ציוד לכיבוי אש, מערכות מיגון למכונות, אמצעי מיגון לעובדים וכו),

הערכת סיכונים וניסוח נהלי בטיחות, קיום הדרכות בטיחות לעובדים, אחריות מנהלית לניהול בדיקות תברואתיות, אחריות מנהלית לניהול בדיקות רפואיות לעובדים, תחקור תאונות עבודה אשר התרחשו במקום העבודה, קביעת נהלי עבודה בכל הנוגע לעבודה נכונה עם חומרים מסוכנים ותחומי אחריות נוספים הנקבעים בהתאם לתקנות השונות על פי רמת הסיכון.

המספר ההולך וגדל של עובדים המעורבים בתאונות עבודה בישראל מדי שנה, הופך את תפקידיו המגוונים של ממונה בטיחות במקום העבודה לאחר מתפקידי המפתח בכל בית עסק ומפעל יצרני. הקפדה יתרה על נהלי הבטיחות הנקבעים על ידי הממונה במקום, יכולים להוביל להפחתת הסיכון להתרחשותן של תאונות עבודה שונות וכמו כן להגביר את המודעות של כלל העובדים בכל הנוגע לחשיבות הנושא.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *