yossi levi אין תגובות

בתכנון הנדסי של כל מבנה בטיחות היא במקום הראשון. עזר בטיחות המהווה אלמנט חיוני הוא המעקה המשתלב במוקדים שונים בפנים ומחוץ לבית בין אם בחדר המדרגות או בחיץ בין החנייה לשביל הגישה, מקיף את המרפסת או מסייע בהליכה לאורך הפרוזדור.
בתכנון ובניית מעקה חשוב להשקיע חשיבה אסטרטגית ודיוק עד הפרט האחרון על פי תקני הבטיחות המחמירים ביותר על מה לשים דגש? מחומר הגלם הנכון ועד העיצוב האולטימטיבי.

לא מתכננים בלי שעומדים בתקנים

תקני הבטיחות משתנים ממדינה למדינה ובישראל התקן הנהוג הוא שגובה המעקה יהיה מינימום 105 ס"מ למעט אורך החלק המשופע במדרגות. באזור זה, הגובה של המעקה יכול להיות מינימום 90 ס"מ. למדידה יש תפקיד חשוב בתכנון המעקה, כיוון שאת הגובה יש למדוד אך ורק מהמקום שיכול לשמש מדרך רגל. המרווחים של המעקה אף הם קריטיים לתכנון בטוח ונכון – המרווח הוא כזה שלא ניתן להעביר כדור קשיח בקוטר 10 ס"מ. בנוסף, יש לוודא יציבות וחוזק של המעקה במיוחד, כך שלא יקרוס תחת מישהו שמטפס עליו או יכרע תחת העומס. על פי התקן הנהוג בישראל, אפשרי שלמעקה יהיו שני אלמנטים אופקיים ושהמרווח בין האלמנט התחתון לעליון יהיה מינימום 90 ס"מ.

הולכים על בטוח, הולכים על מתכת

כאשר בוחנים לעומק את החומרים מהם עשויים מעקות היום בענף שמים לב להבדלים משמעותיים באיכות ובמאפיינים של כל חומר וחומר. ישנם מעקות מעץ שנחשב לחומר טבעי המשדר אציליות ומעקות מזכוכית המייצרים שקיפות ואווריריות בחלל, אך אין עוררין על כך שהחומר העמיד, האמין והמומלץ בשוק הוא המתכת ואכן, ניתן לראות שרבים מוסיפים לבית מעקה ממתכת.
לחומר זה יתרונות תחרותיים רבים: המתכת היא בעלת חוזק עוצמתי, יציבות גבוהה ועמידות בפני תנאי מזג אוויר קיצוניים, לחות, מים, רוח, שמש ושומרת על המראה הייחודי שלה לאורך זמן, ללא עיוותים, חלודה או כתמים ודורשת תחזוקה מינימלית ולכן, מחזירה את ההשקעה שלא גבוהה ממילא.

התאמה אישית בכל עיצוב וסגנון

יש סיבות רבות לכך שהמתכת מככבת בזירת המעקות – היא גם חומר גמיש ליצירה כך שאפשר ליצור ממנה מעקות במגוון סוגים, דוגמאות, תבליטים וסגנונות המתאימים לסוג המדרגות כמו מדרגות לולייניות או מעקה ליניארי מעניין, במראה מדוקק אסתטי או במראה עבה, בגימור מאט או מבריק לפי בחירה ובשלל צבעי הקשת. כיום אין גבול לרעיונות העיצוביים והטכנולוגיה המתקדמת מאפשרת ליצור מעקה מפתיע במראהו שעומד בתקנות הבטיחות מבלי להתפשר על איכות.
למעשה, כיום המעקה הוא אלמנט ויזואלי משמעותי המשחק תפקיד חשוב בעיצוב הכולל וניתן להשתמש בו כחיץ בין פנים לחוץ, כאשר רוצים להבליט את גרם המדרגות או להוסיף נגיעה של צבע על רקע אחיד. עוד יתרון שקשור במתכת הוא במגע. קל ונעים לאחוז במתכת, מבלי שהיא תחליק ובשל העמידות הגבוהה שלה גם בתנאי חוץ משתמשים בה גם בסביבת חוץ כמו סביב בריכה, לאורך המדרגות, גדרות בטיחות והיא ממלאת את תפקידה בנאמנות.

המעקה מסייע לילדים, קשישים ובעלי מוגבלויות להתקדם בבטחה במרחב. אפשר לתכנן את המעקה במראה אסתטי לפי דרישה, בין אם מדובר ביחס ישיר לקו הסגנוני השולט במרחב בין אם הוא כפרי, מודרני או קלאסי, מלוטש או מחוספס ולוודא שהמעקה יחזיק מעמד בתנאים השונים. מומלץ לפנות לחברה שתדע לייצר מעקה בטיחותי ומרשים במראהו על פי התקנים והתוכניות ולספק את המוצר בסטנדרט הגבוה ביותר על פי התקציב ובלוחות הזמנים שהוגדרו לטובת הפרויקט.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *